Over mij

Mijn foto
Nunspeet, Gelderland, Netherlands

dinsdag 20 januari 2015

LVF Lied aanleren


LESVOORBEREIDINGSFORMULIER
NAAM STUDENT
Nur Ates
STUDENTNUMMER
KLAS
1C
STAGESCHOOL
STAGEBEGELEIDER
STAGEGROEP
 5/6
DATUM
VAK / ONDERWERP
 Muziek


VOORBEREIDING
Omcirkelen:       Dit is een  leerkrachtgedeeltelijk leerkracht-gedeeltelijk leerling leerling gestuurde les.
                          Dit is een zelfontworpen methode combinatie les.
DOELEN VOOR DE LEERLINGEN
DOEL(EN)
+ Welk type doel; kennis en inzicht, vaardigheid of attitude gerelateerd?
+ Wat moet deze les opleveren (product, specifiek en meetbaar)?
+ Welk gedrag wil ik oproepen/ wat moeten de ll tijdens de les oefenen of ervaren (procesdoel)?
Vaardigheidsdoel
Lesdoel: de leerlingen kunnen aan het einde van de les het lied ‘ De droomboom’ zelfstandig meezingen.
De kinderen moeten in elk geval het refrein en minstens 1 couplet mee kunnen zingen. Ik verwacht een actieve houding van de leerlingen en dat ze goed meedoen met mijn les. Het refrein doen we eerst een paar keer samen zingen en daarna beginnen we pas met de coupletten.
LESSPECIFIEKE BEGINSITUATIE
KENNIS / VAARDIGHEDEN
+ Wat weten en/of kunnen de leerlingen al?
+ Van welke vakspecifieke theorie, didactiek, leerlijnen maak ik gebruik?
De kinderen hebben in elk geval een blad waar de tekst op staat. Kinderen die het lied al kennen kunnen het zonder tekst meezingen.
Theorie: vorm, klank en betekenis
Vorm: variatie met 2 coupletten en herhaling met het refrein
klank : klankduur, klankhoogte, klanksterkte, klankkleur
betekenis : vrolijk meezing lied voor de bovenbouw
Didactiek: De leerlingen gaan op hen eigenplek  staan in het klaslokaal.  Ieder krijgt van mij een blad met de tekst. Ik geef aan wanneer wij beginnen met refrein en wanneer met de coupletten. Ik laat alles een keer horen via het digibord en vervolgens zing ik het een keer voor. Daarna klassikaal.
Leerlijnen: Goed opletten of iedereen mee doet en de tekst ook probeert mee te zingen.
ONDERWIJSBEHOEFTEN
+ Wat zijn de pedagogische en didactische onderwijsbehoeften van de groep?
+Indien van toepassing: Wat zijn specifieke individuele onderwijsbehoeften?
 De leerlingen van groep 5 zijn nogal stil. Willen wel graag met alles goed mee doen maar zijn nog ‘een beetje bang’. Handig dat het een combinatie klas is met groep 6. Als zij het doen doet groep 5 ook goed mee.
De leerlingen van groep 6 zijn altijd enthousiast en doen goed mee met zingen. Zij zijn een goede voorbeeld voor groep 5, want de leerlingen van groep 5 doen goed mee  dankzij hen.
BELEVING
+ Op welke ervaringen kan ik aansluiten?
+ Actualiteit (leefwereld)
+ Betrokkenheid
Er zijn  leerlingen die het liedje al kennen.  Aansluiten op de leefwereld van een leerling met het onderwerp ‘droom’
MATERIALEN
MATERIALEN
+ Wat moet ik klaarleggen, welke leermiddelen gebruik ik?
+ Op welke manier laat ik de materialen de lesinhoud ondersteunen.
+ Welke methoden, bronnen gebruik ik. (APA)?
-          Digibord om het lied te laten horen.
-          Blad met tekst van de droomboom.


LESOPBOUW
TIJD
-- Min
ACTIVITEIT
Wat doe ik? Wat doen de leerlingen?
Vorm
ISK
INLEIDING
+ Verwachtingen / doelen duidelijk maken
5
Ik vertel de kinderen wat wij gaan doen in deze les. Vervolgens laat ik het nummer via het digibord horen. Daarna zing ik het nog een keer voor.
KERN
Houd rekening met:
LESSTOF
+ Welke informatie komt aan bod, in welke volgorde en aan wie?
+ Hoe maak ik de lesstof toegankelijk en overzichtelijk?
+ Welke vragen stel ik en aan wie?
+ Heb ik goed voor ogen wat ik met deze les wil bereiken?
+ Pendelen tussen leerstof, leerling en leefwereld.
WERKVORMEN
+ Welke werkvormen kies ik en voor wie?
+ Hoe zorg ik voor voldoende variatie in werkvormen?
BEGELEIDING
+ Welke positieve kenmerken zijn er en hoe speel ik daar op in?
+ Hoe speel ik in op onderwijsbehoeften?
+ Hoe cluster ik de kinderen in groepen.
+ Hoe stimuleer ik de motivatie van leerlingen?
+ Hoe geef ik feedback aan leerlingen?

GROEPS
MANAGEMENT
+ Wat kan ik al voorzien en hoe reageer ik daarop+ Beurtverdeling
+ Pakken en opruimen materialen
+ Regels, afspraken
20
Tijdens het zingen gaan de kinderen staan. Ieder kind     krijgt een blad met tekst. Eerst luisteren wij op het digibord ‘de droomboom’. Als wij dat hebben gedaan zing ik eerst het refrein voor. Daarna de coupletten. Als alles duidelijk is zingen wij de droomboom klassikaal.
Ik vraag de kinderen of er herhaling in het lied zit zodat wij het makkelijk kunnen herhalen.
Ik zing met de kinderen een aantal keer het liedje. Na     een paar keer zingen ga ik ervan uit dat ze het nummer kennen.
Kinderen die het liedje al kennen kunnen zonder de tekst meezingen. Kinderen die het nog moeilijk vinden kunnen de tekst erbij houden.
Weghaal-methode: de tekst van een lied visualiseren met afbeeldingen, tijdens het aanleren wordt er steeds een afbeelding van het bord weggehaald.
De kinderen gaan allemaal achter hen eigen tafel staan. Zo voorkom ik dat de kinderen door elkaar gaan staan in de klas en niet meer goed opletten. Als de kinderen staan hebben zij gelijk ook een actieve houding.
Ik geef de kinderen complimenten en zorg daarmee dat zij goed mee blijven doen.
Aan het eind van de les vertel ik de kinderen wat ik ervan vond.










Ik kan voorzien dat de kinderen gaan lopen. Iedereen blijft achter zijn eigen tafel staan en ik kom de teksten uitdelen.

Tijdens het zingen doet iedereen actief mee. Er mag niet gelopen worden. Zingen is zingen en niet schreeuwen
KLAAR / NIET KLAAR+ Wat kan een leerling doen als hij klaar / niet klaar is?
De opdracht doen wij klassikaal dus er kan niemand eerder klaar zijn. Er zullen wel kinderen zijn die het lied eerder al kennen, maar die blijven meezingen tot wij gezamenlijk de les afsluiten.
AFSLUITING
+ Hoe bespreek ik de les na?
+ Hoe controleer ik of leerlingen de doelen hebben bereikt?
+ Hoe evalueer ik de les met de leerlingen?
 3
Ik vraag de kinderen wat zij ervan vonden. De laatste keer mag de tekst niet meer gebruikt worden en zing ik zelf niet meer mee. Ik kan dan kijken welke kinderen het lied al kennen door actief mee te doen en welke kinderen nog niet.

Blogarchief